Kiscsupor virágpor 60g

690Ft

Kategória:

Leírás

A virágpor nem más, mint a méhek által különböző növényekről összegyűjtött pollen szemek összessége. A dolgozó méhek virágról virágra járnak, hogy „kosaraikba” összegyűjtsék a virágport.

A virágpor tápanyag összetétele

Ha a nyers virágpor tápanyagtartalmát tekintjük, akkor fehérje tartalma kiemelkedően magas, tömegarányosan 12-40%-át is kiteheti összsúlyának. A pollenfehérje teljes és kiegyensúlyozott aminosav (fehérjéket alkotó kémiai egység) spektrummal rendelkezik, így fehérje forrás szempontjából kiváló az emberek, a legtöbb emlősállat és a madarak számára.

A nyers virágpor tartalmaz minden vitamint, amit ismerünk, különösen gazdag pantoténsavban (B5 vitamin), B2- és B3-vitaminokban. Továbbá több mint 25 féle nyomelem található meg benne, ami fedezi az emlősállatok napi nyomelem szükségletét. Azonban az ember kalcium és magnézium szükségletét ez a mennyiségű koncentráció nem tudja fedezni.

A virágporszemek 5-10 %-ban olajokat is tartalmaznak, amelyek elengedhetetlenek a méhek egészségének megőrzéséhez. A virágpor több szabad zsírsavat és foszfolipidet tartalmaz, mint pl. triglicerideket (ez felelős a vérereket elzáró lerakódások kialakulásáért). Összehasonlításképp a növényi olajok 90%-ban tartalmaznak triglicerideket. A virágporban található trigliceridek ezzel szemben többszörösen telítetlen és egyszeresen telített zsírsavak, így étkezési szempontból tökéletes választást jelentenek különösen a szív- és érrendszeri problémákkal küzdőknek. Fontos megemlíteni, hogy egyes növények pollenjei gazdagok omega-3 zsírsavakban, ilyenek például a kukorica, fűz, káposzta és brokkoli.

A virágpor egy valóságos erőforrása a fitokémiai (növények által előállított) vegyületeknek. Mivel főként a hímivarsejtek reproduktív részei képezik ezért az életképes magok biztosítására kialakult egy hatékony fitokémiai összetétel. Függetlenül attól, hogy hol gyűjtötték őket a méhek, a nyers virágpor gazdag karotinoidokban, flavonoidokban, fitoszterolokban és antioxidánsokban. Ezen vegyületek segítik a méregtelenítést valamint antivirális, antibakteriális, antiallergén, gyulladásgátló és antimutagén anyagként viselkednek.

A friss, nyers virágpor továbbá tartalmaz még enzimeket, koenzimeket, és hormonokat is (beleértve a növekedési hormonokat).

Egy teáskanál virágpor, megfelel egy kiadós mennyiségű zöldségadag tápanyagtartalmának. Tehát, ha nincs rá lehetőséged, hogy a megfelelő mennyiségű zöldségeket és gyümölcsöket napi szinten a szervezetedbe juttasd, egy teáskanál virágpor a segítségedre lehet, hogy drasztikusan fejleszd az étrended tápanyagtartalmát. Ez egy nagyszerű módja az olyan betegek vagy idősek táplálék kiegészítésére, akik nem képesek rágni vagy emészteni nagyobb ételmennyiséget. A nyers virágpor az egyik legszuperebb energetizáló élelmiszer, és természetes eredetének köszönhetően könnyen emészthető. Antibakteriális összetevői fokozzák a kórokozókkal szembeni ellenálló képességet.

A virágpor jótékony hatásai az emberi szervezetre

virágpor széleskörű méregtelenítő és gyógyító hatásai már évek óta jól ismertek és számos területen alkalmazzák őket, a következő betegségek esetén hívható természetes segítségként:

  • vérszegénység
  • vérnyomás szabályzás
  • allergia ellen
  • magas koleszterin szint
  • fáradtság
  • meddőség
  • impotencia
  • prosztata problémák
  • vérkeringés
  • visszerek
  • vércukorszint csökkentés
  • csontritkulás
  • máj és epe műkődés
  • húgyutak és veseműködés
  • emésztés és bélfunkciók szabályzása
  • immunerősítés
  • súlyproblémák
  • idegrendszer erősítése
  • sclerosis multiplex
  • műtétből való kilábalás

 

virágpor fogyasztása terhesség alatt is ajánlott, igen jó hatással van mind az anya szervezetére mind a magzat fejlődésére. Természetesen terhességet megelőzően is érdemes fogyasztani, ugyanis az esetek többségében azért nehézkes a fogantatás, mert a szervezetből hiányoznak a megfelelő tápanyagok.

Az allergia és a virágpor

Némely pollen szaporodása a szél által történik, ezeknek jellemzően könnyű a súlya és annyira kicsik, hogy észre sem vesszük, amikor a levegőben nagy mennyiségben keringenek. Ezek a szél által felkapott pollenek felelősek a pollen allergiáért. Ily módon szaporodik például a parlagfű is.

Az a virágpor, amelynek súlya nehezebb és állaga ragacsos, rendszerint a rovarok segítségével szaporodik, amikor azok virágról virágra szállnak. A méhek az ilyen fajta virágpollent gyűjtik össze, viszont ennek a pollennek a rendszeres fogyasztása enyhítheti a fent említett allergia tüneteit és a szénanáthát.

A virágporban megtalálható a quercetin (kvercetin) nevű flavonoid, megakadályozza a szervezetben az allergia kialakulásáért felelős anyagok termelődését. 

Napi adagja 10-20 gramm, 2-3×1 kiskanál, lehetőleg étkezés előtt.

A virágport az emberi szervezet könnyen hasznosítja, egyedül, de főként mézzel vegyítve, vagy kevés vízbe, gyümölcslébe, joghurtba keverve fogyaszthatjuk,de inkább az utóbbi javasolt.

A virágport száraz helyen, jól zárodó edényben, vagy zacskóban kell tárolni.

széchenyi